Umowa dla programisty, czyli co powinna zawierać?

Chcesz skorzystać z ulgi IP BOX i uważasz, że spełniasz warunki do jej stosowania?

Super, ale najpierw pamiętaj o umowie.

Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, o czym pisałam tutaj https://zpamietnikaprawnika.pl/bez-pisemnej-umowy-nie-skorzystasz-z-ulgi-ip-box/

Przeniesienie praw autorskich:

Ponadto, gdy przenosisz autorskie prawa majątkowe na Kontrahenta umowa powinna to precyzyjnie regulować.

Umowa winna zawierać informacje jakie dokładnie prawa autorskie i na jakich polach eksploatacji są przenoszone na Kontrahenta:

Czyli zgodnie z art. 74 ustawy o prawach autorskich autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, obejmują prawo do:

  1. trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;
  2. tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;
  3. rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.

Czyli w umowie winien być co najmniej wskazany ww. zakres przenoszenia praw.

Moment przejścia praw:

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wskazanie momentu przejścia praw: najlepiej, aby wskazać w umowie, że autorskie prawa majątkowe przechodzą na Kontrahenta z chwilą odbioru programu, potwierdzonego podpisanym przez Kontrahenta protokołem odbioru.

Wynagrodzenie:

Zazwyczaj w umowach jest wskazana stawka godzinowa za świadczenie pracy programisty lub ogólnie wskazana stawka ryczałtowa. Z punktu widzenia ulgi IP BOX dobrze było nieco inaczej określić zasady wynagrodzenia:

  1. rozdziel jaka część wynagrodzenia zawarta w umowie stanowi wynagrodzenie za  przeniesieniem praw autorskich do oprogramowania,
  2. wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich powinno być oddzielnie wskazane na fakturze wystawianej Kontrahentowi tytułem świadczenia usług.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości konstrukcji Twojej umowy lub konieczności jej sporządzenia zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz