Bez pisemnej umowy nie skorzystasz z ulgi IP Box

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w wydawanych interpretacjach podatkowych stoi na stanowisku, że aby skorzystać z ulgi IP Box musisz mieć zawartą pisemną umowę na przeniesienie praw autorskich, np. do programu komputerowego.

Wszelkie uzgodnienia ustne wykluczają uprawnienie do skorzystania z ulgi IP BOX.

Dyrektor KIS wskazał, że zgodnie z art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Jeżeli podatnik osiąga dochody z przeniesienia praw autorskich do programów komputerowych na podstawie umów zawieranych tylko w formie ustnej, to wobec braku zachowania właściwej formy takich umów, czyli formy pisemnej 5% stawka podatku nie ma zastosowania.

Przeniesienie praw autorskich na mocy umowy zawartej w formie ustnej należy uznać za nieważne w świetle zapisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W przypadku zawarcia umowy w formie ustnej nie dochodzi bowiem do skutecznego przeniesienia autorskich praw do programu komputerowego  na nabywcę.

Czyli uzyskany przez Ciebie dochód z umów ustnych należy opodatkować według zwykłych stawek PIT.

W przypadku bowiem umowy zawartej tylko ustnie nie można jednoznacznie określić czy doszło czy nie doszło do przeniesienia praw autorskich.

Zawierając umowy z kontrahentami dopilnuj aby nie tylko miały formę pisemną, ale także aby zawierały zapisy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do wytwarzanego przez Ciebie oprogramowania.

Numer interpretacji: 0114-KDIP1-3.4012.84.2020.4.KP oraz           0115-KDIT1.4011.197.2020.3.MST

Dodaj komentarz