Jak przygotować się do kontroli IP BOX?

Ulga podatkowa IP BOX obowiązuje ponad dwa lata i organy podatkowe zaczęły już przeprowadzać kontrole podatkowe prawidłowości stosowania ww. ulgi.

Dla podatników/programistów istotnym jest odpowiednie zbieranie dowodów dotyczących tworzenia i przekazywania oprogramowania oraz określenie odpowiednich zasad współpracy z kontrahentem.

Co sprawdzają organy podatkowe?

Organy podatkowe w toku kontroli sprawdzają:

  1. Chwilę/moment przejścia autorskich praw majątkowych do oprogramowania na kontrahenta,
  2. Czy całość wynagrodzenia obejmuje przeniesienie autorskich praw majątkowych czy tylko część i jaka to jest część,
  3. Jaki efekt działania programisty stanowi samodzielny utwór tj. autorskie prawo do programu komputerowego.

Sprawa tworzonych programów komputerowych:

Pomijając prawne dywagacje dotyczące definicji programu komputerowego nietrudno dojść do wniosku, że wykazanie organowi podatkowemu, że programista stworzył programy komputerowe może być dość trudne.

Chociażby z tego powodu, że takie programy po ich stworzeniu są przekazywane do repozytorium u kontrahenta.

Doradzam np. prowadzenie na bieżąco wykazu stworzonych programów komputerowych we współpracy z kontrahentem, albo przedkładanie do podpisu kontrahentowi raz w miesiącu oświadczenia z listą stworzonych w danym miesiącu programów komputerowych.

Istotnym jest także prowadzenie we własnym zakresie rejestru stworzonych programów komputerowych oraz gromadzenie dokumentów np. e-maili potwierdzających ich stworzenie, potwierdzonego przez kontrahenta (nawet e-mailowo).

Sprawa chwili przejścia praw:

W umowach bardzo często spotykam się z zapisem, że majątkowe prawa autorskie są przenoszone na kontrahenta z chwilą ustalenia utworu.

Zapis jest stosowany powszechnie, ale co oznacza w praktyce?

Na pewno w momencie przeniesienie programu/kodu do zewnętrznego repozytorium u kontrahenta następuje faktyczne wyzbycie się praw przez programistę.

Dla ewentualnej kontroli podatkowej dobrze byłoby wpisać w umowie, że autorskie prawa majątkowe przechodzą z chwilą odbioru programu, potwierdzonego podpisanym przez kontrahenta protokołem odbioru. Wówczas programista dalej pracuje na kodzie, który już udostępnił w repozytorium bez konieczności tłumaczenia się organowi czy poprawki/dalsze prace na kodzie odbywały się na zasadzie licencji wyłącznej/niewyłącznej czy też prowadziły do stworzenia nowego prawa. Wtedy prawa autorskie winny być przenoszone po zakończeniu prac nad danym projektem.

Sprawa wynagrodzenia:

Najczęściej umowa B2B określa zasady zapłaty wynagrodzenia jako iloczyn określonej stałej stawki za jedną godzinę pracy i liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu. Z tego jednak nie wynika, jaka część wynagrodzenia dotyczy przeniesienia autorskich praw majątkowych.

W takim przypadku dobrze by było, aby chociaż faktura Vat określała, jaką część miesięcznego wynagrodzenia stanowi wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania.

Sprawa ewidencji:

Zgodnie z przepisami i stanowiskiem organów podatkowych dla każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (czyli programu komputerowego) należy odrębnie ustalić kwalifikowany dochód.

Czyli dla celów ewidencji należy wskazać jaki rezultat prac stanowi samodzielny utwór/ program komputerowy.

Z pomocą podatnikowi w ww. sprawie przychodzą sądy administracyjne: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził, że nawet gdyby skarżący nie mógł wyodrębnić poszczególnych przychodów i kosztów dla każdego z praw, to może łącznie wyodrębnić przychody i koszty związane z więcej niż jednym prawem własności intelektualnej na mocy art. 30 cb ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyrok z dnia 29.10.2020 r., sygn. I SA/Go 315/20). Ww. wyrok jest nieprawomocny, czekamy na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak widać uzyskanie pozytywnej interpretacji jest na pewno istotnym zabezpieczeniem, jednak także odpowiednie dokumentowanie czynności tworzenia oprogramowania jest istotną sprawą.

Dodaj komentarz