Jak programista może skorzystać ze stawki opodatkowania 5% (IP BOX)
Co to jest ulga IP BOX?
IP Box to preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej, czyli m. in. wytwarzanych przez programistę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej tj. z „kwalifikowanego IP”.
Jakie są warunki do stosowania IP BOX dla programisty?
Poniżej przedstawiam Ci warunki, jakie należy spełnić by stosować IP BOX:
- Musisz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.
Czyli nie skorzystają z niej programiści zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Natomiast skorzysta z niej programista tzw. samozatrudniony na umowach B2B.
- Musisz osiągać dochody z kwalifikowanego IP.
Najczęściej dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej u programisty są dochody z należności licencyjnych (opłaty z tytułu użytkowania stworzonego programu) oraz/lub ze sprzedaży programu (opłata za przeniesienie własności prawa autorskiego).
- Wskazane wyżej kwalifikowane IP musi zostać wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez Ciebie działalności badawczo-rozwojowej.
W podręczniku Frascati(o którym szerzej w odrębnym wpisie) możemy spotkać się taką definicją: Działalność badawcza i rozwojowa (w skrócie B+R) obejmuje pracę twórczą podejmowaną w sposób metodyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy – w tym wiedzy o rodzaju ludzkim, kulturze i społeczeństwie – oraz w celu tworzenia nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy.
Podręcznik Frascati wskazuje, że za działalność B+R możemy przykładowo uznawać:
- tworzenie nowych systemów operacyjnych lub języków,
- projektowanie i wdrażanie nowych wyszukiwarek opartych na oryginalnych technologiach,
- działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania,
- w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
- tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki,
- tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń.
Szerzej o działalności B+R w osobnym artykule.
- Kwalifikowane IP musi zostać odpłatnie przeniesione przez Ciebie na Twojego kontrahenta (sprzedaż autorskiego prawa do programu komputerowego).
- Musisz prowadzić ewidencję na potrzeby IP BOX.
Chcąc jako programista skorzystać z IP Box wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego i otrzymać w tym zakresie ochronę doradzam dla pewności złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Dodatkowo Ministerstwo Finansów w objaśnieniach udostępniło „Diagram II”, który ma stanowić nawigację dla podatników i umożliwić sprawdzenie czy w Twoim przypadku jest możliwe skorzystanie z ulgi IP BOX
Świetny artykuł!