Działając w branży IT spotkać się można z szeregiem różnego rodzaju umów.
Postaram się w kolejnych wpisach przybliżyć ich problematykę.
Zacznę od umowy istotnej dla ulgi IP BOX czyli umowy między programistą prowadzącym działalność gospodarczą a kontrahentem (czyli umowa B2B).
Poniżej wskazuję Ci najważniejsze postanowienia istotne dla Twojej działalności:
- Określenie stron umowy wraz z prawidłową reprezentacją Twojego kontrahenta (umowa musi być podpisana przez osoby upoważnione według odpowiednich rejestrów).
- Zakres umowy: czyli co będziesz robić.
- Wskazanie czy umowa ma charakter ramowy a konkretne zlecenia (projekty) realizowane będą w oparciu o składane zamówienia.
- Kto zapewnia narzędzia pracy dla Ciebie?
- Wysokość i zasady zapłaty wynagrodzenia(stawka godzinowa, dzienna, miesięczna).
- Terminy zapłaty wynagrodzenia oraz zasady odbioru przedmiotu umowy (projektów/programów) w danym miesiącu.
- Okres obowiązywania Umowy, zasady jej wypowiedzenia.
- Zapisy o przeniesieniu na kontrahenta autorskich praw majątkowych oraz praw zależnych do stworzonych przez Ciebie utworów oraz programów komputerowych (to jest super istotne i o tym będzie osobny wpis).
Tutaj istotnym jest wskazanie obszarów/zakresów przekazanych praw zwanych polami eksploatacji (np. najem, publiczne odtworzenie, wprowadzenie do pamięci komputera itp.). Między innymi ten zapis warunkuje skorzystanie z ulgi IP BOX.
- Zapisy o poufności.
- Zasady komunikacji stron: kto będzie z Tobą korespondował i zlecał Ci konkretne zadania.
Niezależnie od powyższych postanowień firmy zawierające umowy z programistami narzucają szereg dodatkowych postanowień takich, jak:
– zakaz prowadzenia przez Ciebie działalności konkurencyjnej w okresie trwania Umowy ale także np. przez okres 2 lat po rozwiązaniu umowy.
Takie postanowienia umowy mogą Ci wyłączyć możliwość zarabiania po zakończeniu Umowy, zatem należy na nie zwracać uwagę.
– kary umowne czyli obowiązek zapłaty przez Ciebie wskazanej kwoty pieniężnej w określonych w Umowie przypadkach np. za nieterminowe przekazanie/ukończenie projektu, naruszenie zakazu konkurencji, naruszenie obowiązku zachowania poufności,
– rozbudowane zapisy o poufności i ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa.
Zawsze warto skorzystać z pomocy prawnika przed zawarciem umowy, tak aby nie podpisać rygorystycznej Umowy.
Jeżeli masz pytania to wyjaśnię Ci postanowienia umowy, mogę napisać nową umowę/ wprowadzić poprawki do projektu umowy przesłanej przez kontrahenta i ją dla Ciebie negocjować.